Дата оприлюднення  21.03.2018 року

                                                        ПОВІДОМЛЕННЯ

 про оприлюднення проекту регуляторного акта

«Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік»

 

Проект рішення Іванівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» розроблено  постійною комісію сільської ради з питань бюджету, фінансів, власності,інвестиційної діяльності, приватизації та з питань регуляторної політики та підприємництва

Основною метою прийняття регуляторного акта є встановлення ставок податків і зборів та надходжень до місцевого бюджету на 2019 рік.  

Проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу буде розміщено протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення повідомлення на офіційному сайті Іванівської сільської ради:  http://ivanivka.nrrada.org.ua/.

Строк приймання  пропозицій та зауважень до проекту регуляторного акта від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань  приймаються протягом 1 (одного) місяця з дати опублікування проекту регуляторного акта та аналізу регуляторного впливу.

Пропозиції та зауваження до проекту регуляторного акта та аналізу його регуляторного впливу просимо надавати в письмовій формі:

-          Поштовою  адресою: 26151, вул. Шкільна, 9, с. Іванівка, Новоархангельський район Кіровоградська область ;

 

-          Електронною поштою за адресою :  e-mail: 23229001@mail.gov.ua.

Пропозиції та зауваження також можна надсилати на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва: м.Київ, вул..Арсенальна. 9/11

Або на електронну адресу: info@dkpp.gov.ua 

 

 

Дата оприлюднення 21.03.2018 року

                                                        Повідомлення

про оприлюднення регуляторного акта — проекту рішення   Іванівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської  області “ Про  податок на нерухоме майно на 2019 рік”      

      Проект рішення Іванівської сільської ради «Про податок на нерухоме майно   на 2019 рік» розроблено  постійною комісію сільської ради з питань бюджету, фінансів, власності,інвестиційної діяльності, приватизації та з питань регуляторної політики та підприємництва.

    Основною метою прийняття регуляторного акта є встановлення ставок місцевих податків і зборів, визначення об’єктів оподаткування, платників податків і зборів, задоволення потреб громадян та суб’єктів підприємницької діяльності в здійсненні господарської діяльності, що зумовлює   надходження додаткових коштів до місцевого бюджету на 2019 рік та створює  передумови для соціально-економічного розвитку територіальної громади. 

    Проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу буде розміщено протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення повідомлення на офіційному сайті Іванівської сільської ради: http://ivanivka.nrrada.org.ua/.

   Строк приймання  пропозицій та зауважень до проекту регуляторного акта від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань  приймаються протягом 1 (одного) місяця з дати опублікування проекту регуляторного акта та аналізу регуляторного впливу.

   Пропозиції та зауваження до проекту регуляторного акта та аналізу його регуляторного впливу просимо надавати в письмовій формі:

-          Поштовою  адресою: 26151, вул. Шкільна, 9, с. Іванівка, Новоархангельський район Кіровоградська область ;

 

-          Електронною поштою за адресою :  e-mail: 23229001@mail.gov.ua.

Пропозиції та зауваження також можна надсилати на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва: м.Київ, вул..Арсенальна. 9/11

aбо на електронну адресу: info@dkpp.gov.ua 

 

 

Дата оприлюднення 21.03.2018 року

                                                  ПОВІДОМЛЕННЯ

про оприлюднення проекту регуляторного акта – проекту рішення Іванівської сільської ради «Про встановлення ставок земельного податку на 2019 рік»
Розробник: Іванівська сільська рада

Проект регуляторного акта передбачає необхідність  встановлення ставок земельного податку на території Іванівської сільської ради  із врахування потреб територіальної громади с.Іванівка та с.Вукитичеве.

Цілі прийняття спрямовані на врегулювання питань, пов’язаних з визначенням встановлення фінансових зобов’язань землевласників і землекористувачів перед сільським бюджетом та територіальною громадою. Проект рішення Іванівської сільської ради «Про встановлення ставок земельного податку на 2019 рік»  розроблено  постійною комісію сільської ради з питань бюджету, фінансів, власності, інвестиційної діяльності, приватизації та з питань регуляторної політики та підприємництва

Проект рішення Іванівської  сільської  ради «Про встановлення ставок земельного податку на 2019 рік»  та аналіз його регуляторного впливу буде розміщено протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення повідомлення на офіційному сайті Іванівської сільської ради:

http://ivanivka.nrrada.org.ua/.

Строк приймання  пропозицій та зауважень до проекту регуляторного акта від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань  приймаються протягом 1 (одного) місяця з дня оприлюднення  проекту регуляторного акта та аналізу регуляторного впливу.

Пропозиції та зауваження до проекту регуляторного акта та аналізу його регуляторного впливу просимо надавати в письмовій формі:

-          Поштовою  адресою: 26151, вул. Шкільна, 9, с. Іванівка, Новоархангельський район Кіровоградська область ;

 

-          Електронною поштою за адресою :  e-mail: 23229001@mail.gov.ua.

 

Пропозиції та зауваження також можна надсилати на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва: м.Київ, вул..Арсенальна. 9/11

або на електронну адресу: info@dkpp.gov.ua 

 

 

Проект рішення

      

УКРАЇНА

МІСЦЕВЕ  САМОВРЯДУВАННЯ

                                                                                                         

ІВАНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА   РАДА  НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКОГО  РАЙОНУ   КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

26151 с. Іванівка   вул. Шкільна, 9  телефон 068 496 12 48, 095 474 12 46

e-mail: 23229001@mail.gov.ua

 

_________________ СЕСІЯ 

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я   ____

 

від  ________ 2018 року                                                                                                                        

с. Іванівка

 

Про місцеві податки і збори

У відповідності до Закону України від 28.12.2014року  №71-VIII «Про внесення змін до

Податкового Кодексу України та деяких Законів України (щодо податкової реформи) сільська рада

Вирішила:

Встановити з 1 січня 2019 року :

 

Збір за місця для паркування транспортних засобів

1. Платники збору

1.1. Платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської Ради організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках.

2. Об'єкт і база оподаткування  збором.

2.1. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської  ради спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також  стоянки, будівлі, споруди, їх частини, які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

2.2. Базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа

 стоянок,будівель, споруд, їх частин, які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету.

3. Ставки збору

3.1. Встановити ставки збору за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 квадратний метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

4. Особливості встановлення збору.

5. Порядок обчислення та строки сплати збору

5.1. Сума збору за місця для паркування транспортних засобів, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням об'єкта оподаткування.

5.2. Платник збору, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на земельній ділянці не за місцем реєстрації такого платника збору, зобов'язаний зареєструвати такий підрозділ як платника збору в органі державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

5.3. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Транспортний податок

1. Платники податку

1.1. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі є об'єктами оподаткування.

2. Об'єкт оподаткування

2.1. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

3. База оподаткування

3.1. Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування .

4. Встановити ставку податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст.267 ПКУ.

5. Податковий період

5.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

6. Порядок обчислення та сплати податку

6.1. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

6.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

6.3. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

6.4. У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

6.5. За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

7. Порядок сплати податку

7.1. Податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

8. Строки сплати податку

 8.1 Транспортний податок сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

Туристичний збір

1. Туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету.

2. Платники збору

2.1. Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської  ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

2.2. Платниками збору не можуть бути особи, які:

а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;

б) особи, які прибули у відрядження;

в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

г) ветерани війни;

ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

е) діти віком до 18 років;

є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

3. Ставка збору

3.1. Встановити ставку у розмірі 1 відсотка до бази справляння збору.

4. База справляння збору

4.1. Базою справляння є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, визначених підпунктом 268.5.1 цієї статті, за вирахуванням податку на додану вартість.

4.2. До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов’язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду.

5. Податкові агенти

5.1. Згідно з рішенням сільської  ради справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

6. Особливості справляння збору

6.1. Податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання.

7. Порядок сплати збору

7.1. Сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.

7.2. Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов'язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору у контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.

7.3. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

 

 

                          Акцизний податок 

1. Платники податку

 Платниками податку є:

1.1. Особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів ;

1.2. Особа, виробник електричної енергії, яка має ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продає її поза оптовим ринком електричної енергії;

1.3. Особа - власник ввезеного на митну територію України транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок.

  Особи - суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.

 2. Об'єкти оподаткування

 Об'єктами оподаткування є операції з:

2.1. реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;

2.2. реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі  підакцизних товарів.

2.3. оптового постачання електричної енергії;

2.4. переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль.

 

3. Підакцизні товари та ставки податку

3.1. До підакцизних товарів належать:

спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне;

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;

електрична енергія.

3.2. Податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками:

встановити ставку податку   у розмірі 5 відсотків від суми реалізації  підакцизних товарів.

4. Дата виникнення податкових зобов'язань

4.1. Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі  підакцизних товарів, є дата здійснення розрахункової операції, відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок - є дата надходження оплати за проданий товар.

4.2. Датою виникнення податкових зобов’язань у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, у легковий автомобіль, який відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, є дата видачі документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху. У цьому випадку акцизний податок сплачується власником такого транспортного засобу не пізніше дати подання документів до органу внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації такого транспортного засобу.

5. Особливості обчислення податку з тютюнових виробів

5.1 За наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі  тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.

5.2. Суми податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.

5.3 Особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів. Встановити ставки податку  у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

6. Складення та подання декларації з акцизного податку

6.1. Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

 

Надати копію цього рішення до Новоархангельського відділення

Маловисківської   МДПІ. 

  Контроль  за виконанням даного рішення  залишаю за собою.

 

Сільський голова                                              Кузнецов В.Л.

 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення Іванівської сільської  ради «Про встановлення місцевих

податків та зборів на 2019 рік»

 

            Аналіз  регуляторного  впливу  проекту  рішення  Іванівської сільської  ради  «Про

встановлення місцевих податків та зборів на 2019 рік» підготовлено згідно з

вимогами  Закону  України  «Про  засади  державної  регуляторної політики  у

сфері  господарської  діяльності»,  Методики  проведення  аналізу  впливу  та

відстеження результативності регуляторного акту, затвердженої постановою

Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.

                                     

1. Проблема, яку планується розв’язати.

Місцеві  податки  та  збори    один  із  значних  джерел  наповнення  доходної

частини сільського  бюджету, яка направляється насамперед на фінансування

бюджетної сфери.

Ставки   місцевих  податків  та  зборів   відповідно  до  статті  12  Податкового

кодексу України встановлюють сільські, селищні, міські ради в межах своїх

повноважень шляхом прийняття відповідних рішень.

Важливість проблеми полягає в тому, що від рівня ставок місцевих податків

та  зборів  залежить  показник  наповнення сільського  бюджету.

Місцеві  податки  та  збори  враховують  доходи,  отримані  суб’єктами

господарської діяльності.

2. Цілями регулювання є:

-  дотримання  вимог  законодавства,  зокрема  норм  Податкового  Кодексу

України;

-  оптимізація  місцевих  податків  та  зборів  на  території,  що  входить  до

юрисдикції    Іванівської  сільської  ради,  що  дозволить  усунути  існуючі

недоліки  та  проблеми  з  цього  питання,  збалансувати  інтереси  суб’єктів

господарської діяльності, населення, органів влади;

- отримання додаткового обсягу надходжень до сільського  бюджету.

3.  Визначення  та  оцінка  усіх  прийнятих  альтернативних    способів

досягнення зазначених цілей.

Альтернативи рішення проблеми:

- регулювання вищезазначеної проблеми на державному рівні;

-  прийняття  сільською  радою  нормативно-правового  акту  (далі    НПА) 

рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на 2019 рік».

Оцінюючи  зазначені  альтернативи,  перевага  була  віддана  другій

альтернативі,  через  те,  що  в  цьому  випадку  досягти  мети  можливо  в

коротший термін, з меншими витратами, з урахуванням особливостей роботи

сільської  ради і її виконавчих органів та ситуації, яка склалася.

4. Механізм розв’язання проблеми.

 Механізм  розв’язання  проблеми  приведений  у  проекті  рішення  «Про

встановлення місцевих податків та зборів на 2019 рік».

Проектом:

- детально регламентовані розміри всіх місцевих податків та зборів для всіх

платників  вищезазначених  податків  з  урахуванням  результатів проведеного

Іванівською  сільською  радою  аналізу  рівня  сплати  місцевих  податків  та

зборів.

5.  Обґрунтування  можливості  досягнення  встановлених  цілей  у  разі

прийняття запропонованого регуляторного акту.

Прийняття вищезазначеного рішення сільської ради надає можливість:

- отримати додаткові надходження до сільського  бюджету;

-  збільшити  обсяги  видатків  для  забезпечення  фінансування  повноважень

органів місцевого самоврядування.

На досягнення цілей у разі прийняття цього рішення можуть вплинути такі

негативні зовнішні фактори, як:

- несплата платниками податків зобов’язань;

- зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності;

Позитивними факторами будуть:

- додаткові надходження до сільського бюджету ;

- додаткові надходження до пенсійного фонду ;

- здійснення планування та прогнозування надходжень від сплати місцевих

податків та зборів при формуванні сільського бюджету.

Слід  зазначити, що на дію даного акту можливий вплив зовнішніх чинників

таких, як прийняття змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері.

У  подальшому  внесення  змін  до  Положень,  які  регламентують  механізм

справляння  місцевих  податків  та  зборів,  можливе  у  разі  зміни  діючого

законодавства  України  або  виникнення  у  необхідності  у  нормативному

врегулюванні певних правовідносин.

6. Очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта.

Планується  збільшення  надходжень  від  місцевих  податків  та  зборів  до

сільського    бюджету,  пенсійного  фонду.

Додаткового  фінансування  введення  в  дію  запропонованого  НПА  не

потребує.

7. Обґрунтування терміну дії запропонованого регуляторного акту.

Строк дії регуляторного акту не обмежений, якщо інше не буде передбачено законом.

8. Показники результативності регуляторного акту.

Показники результативності зазначеного рішення передбачається визначити

за наступними критеріями:

- статистичні показники, пов’язані з дією акту, а саме:

- надходження місцевих  податків та зборів до сільського бюджету;

- кількість платників місцевих податків та зборів.

Під час прийняття регуляторного акту, у встановленні чинним законодавством строки на врегулювання яких спрямована дія акта, проводитиметься базове відстеження результативності дії акту.

Не пізніше двох років після набрання чинності регуляторним актом,з метою оцінки ступеня досягнення цим актом визначених цілей,буде здійснене повторне відстеження результатинвості дії акту.

9.  Заходи,  за  допомогою  яких  буде  здійснюватися  відстеження

результативності акту:

- аналіз статистичних даних;

- відстеження динаміки надходжень місцевих податків та зборів;

- відстеження динаміки кількості платників податків, що сплачують місцеві

податки та збори.

Для  відстежень  буде  застосовано  аналіз  даних  бюджетної  та  податкової

звітності.

 

 Сільський голова                                                               Кузнецов В.Л. 

 

 

Розробник: виконавчий комітет Іванівської сільської  ради.

 

Проект рішення

 

УКРАЇНА

МІСЦЕВЕ  САМОВРЯДУВАННЯ

                                                                                                         

ІВАНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА   РАДА  НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКОГО  РАЙОНУ   КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

26151 с. Іванівка   вул. Шкільна, 9  телефон 068 496 12 48, 095 474 12 46

e-mail: 23229001@mail.gov.ua

 

_________________ СЕСІЯ 

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я   ____

 

від  ___________ 2018 року                                                                                                                        

с. Іванівка

 

Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У відповідності до Закону України від 28.12.2014року  №71-VIII «Про внесення змін до

Податкового Кодексу України та деяких Законів України (щодо податкової реформи) сільська рада

Вирішила:

Встановити з 1 січня 2019 року :

  Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних та юридичних осіб, в тому числі нерезидентів, які є власниками об’єктів житлової   та/або  нежитлової нерухомості та визначені п.п. 266.1.,п.266.1.статті 266 Податкового Кодексу України.


1.Загальні положення 
1.1 Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи: 
а) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень; 
б) прибудова до житлового будинку - частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну; 
в) квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання; 
г) котедж - одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою; 
ґ) кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - ізольовані помешкання в квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів; 
1.2. садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків; 
1.3. дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку";

1.4  об’єкти нежитлової нерухомості  будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють:

а) будівлі готельні  готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

б) будівлі офісні   будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

в) будівлі торговельні  торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

г) гаражі  гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

ґ) будівлі промислові та склади;

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

е) господарські (присадибні) будівлі  допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

є) інші будівлі";

       2. Платники податку.

2.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

2.2. Визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. 

3. Об'єкт оподаткування

3.1. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

3.2. Не є об'єктом оподаткування:

а) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

б) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) гуртожитки;

ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради;

д) об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину;

е) об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.

4. База оподаткування

4.1. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

4.2. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

4.3. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

5. Пільги із сплати податку

5.1. База оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.

6. Ставка  податку

6.1. Встановити ставки податку в таких розмірах за 1 кв. метр  нерухомості:

 а)  для квартир, житлова площа яких перевищує 60 кв. метрів – 1,0 відсоток  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

б) для житлових будинків, житлова площа яких перевищує 120 кв. метрів – 1,0 відсоток  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

в) на госпбудівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, трансформаторні підстанції, тощо) – 0,01% відсоток  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

г) на об»єкти комерційної власності, які використовуються для здійснення господарської діяльності суб»єктами господарювання – 0,3  відсотка  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

д) на об»єкти комерційної власності, які  не використовуються для здійснення господарської діяльності суб»єктами господарювання, а надаються в оренду – 1,0 відсоток  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

 

          7. Податковий період

7.1 Базовий  податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

          8. Порядок обчислення суми податку

8.1. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової та/або нежитлової нерухомості виходячи з бази оподаткування та відповідної ставки податку.

Обчислена сума податку розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

8.2. Податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

8.3. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

8.4. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

8.5. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об’єктів  оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. 

9. Порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком.

9.1. У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

9.2. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

10. Порядок сплати податку

10.1. Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об’єктів  оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Фізичні   особи можуть сплачувати податок у сільській Радіі через касу за квитанцією прийняття податків і зборів.

11. Строки сплати податку

11.1. Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

 

Надати копію цього рішення до Новоархангельського відділення

Маловисківської   МДПІ. 

  Контроль  за виконанням даного рішення  залишаю за собою.

 

Сільський голова                                              Кузнецов В.Л.

 

 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення Іванівської сільської  ради «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік»

 

            Аналіз  регуляторного  впливу  проекту  рішення  Іванівської сільської  ради  «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік»  підготовлено згідно з вимогами  Закону  України  «Про  засади  державної  регуляторної політики  у

сфері  господарської  діяльності»,  Методики  проведення  аналізу  впливу  та

відстеження результативності регуляторного акту, затвердженої постановою

Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.

                                     

1. Проблема, яку планується розв’язати.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки    один  із джерел наповнення  доходної частини сільського  бюджету, яка направляється насамперед на фінансування бюджетної сфери.

Ставки  податку  відповідно  до  статті  12  Податкового кодексу України встановлюють сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень шляхом прийняття відповідних рішень.

Важливість проблеми полягає в тому, що від рівня ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки  залежить  показник  наповнення сільського  бюджету.

2. Цілями регулювання є:

-  дотримання  вимог  законодавства,  зокрема  норм  Податкового  Кодексу

України;

-  оптимізація податку на нерухоме майно на території Іванівської  сільської  ради,  що  дозволить  усунути  існуючі недоліки  та  проблеми  з  цього  питання,  збалансувати  інтереси  суб’єктів господарської діяльності, населення, органів влади;

- отримання додаткового обсягу надходжень до сільського  бюджету.

3.  Визначення  та  оцінка  усіх  прийнятих  альтернативних    способів

досягнення зазначених цілей.

Альтернативи рішення проблеми:

- регулювання вищезазначеної проблеми на державному рівні;

-  прийняття  сільською  радою  нормативно-правового  акту  (далі    НПА) 

рішення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік».

Оцінюючи  зазначені  альтернативи,  перевага  була  віддана  другій

альтернативі,  через  те,  що  в  цьому  випадку  досягти  мети  можливо  в

коротший термін, з меншими витратами, з урахуванням особливостей роботи

сільської  ради і її виконавчих органів та ситуації, яка склалася.

4. Механізм розв’язання проблеми.

 Механізм  розв’язання  проблеми  приведений  у  проекті  рішення  «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік» .

Проектом:

- детально регламентовані розміри  податків для всіх платників  вищезазначеного  податку  з  урахуванням  результатів проведеного Іванівською  сільською  радою  аналізу  рівня  сплати  даного  податку.

5.  Обґрунтування  можливості  досягнення  встановлених  цілей  у  разі

прийняття запропонованого регуляторного акту.

Прийняття вищезазначеного рішення сільської ради надає можливість:

- отримати додаткові надходження до сільського  бюджету;

-  збільшити  обсяги  видатків  для  забезпечення  фінансування  повноважень

органів місцевого самоврядування.

На досягнення цілей у разі прийняття цього рішення можуть вплинути такі

негативні зовнішні фактори, як:

- несплата платниками податків зобов’язань;

- зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності;

Позитивними факторами будуть:

- додаткові надходження до сільського бюджету ;

- додаткові надходження до пенсійного фонду ;

- здійснення планування та прогнозування надходжень від сплати податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки при формуванні сільського бюджету.

Слід  зазначити, що на дію даного акту можливий вплив зовнішніх чинників

таких, як прийняття змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері.

У  подальшому  внесення  змін  до  Положень,  які  регламентують  механізм

справляння  податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки,  можливе  у  разі  зміни  діючого законодавства  України  або  виникнення  у  необхідності  у  нормативному врегулюванні певних правовідносин.

6. Очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта.

Планується  збільшення  надходжень  від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки  до сільського бюджету,  пенсійного  фонду.

Додаткового  фінансування  введення  в  дію  запропонованого  НПА  не

потребує.

7. Обґрунтування терміну дії запропонованого регуляторного акту.

Строк дії регуляторного акту не обмежений, якщо інше не буде передбачено законом.

8. Показники результативності регуляторного акту.

Показники результативності зазначеного рішення передбачається визначити

за наступними критеріями:

- статистичні показники, пов’язані з дією акту, а саме:

- надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки  до сільського бюджету;

- кількість платників даного податку.

Під час прийняття регуляторного акту, у встановленні чинним законодавством строки на врегулювання яких спрямована дія акта, проводитиметься базове відстеження результативності дії акту.

Не пізніше двох років після набрання чинності регуляторним актом,з метою оцінки ступеня досягнення цим актом визначених цілей,буде здійснене повторне відстеження результатинвості дії акту.

9.  Заходи,  за  допомогою  яких  буде  здійснюватися  відстеження

результативності акту:

- аналіз статистичних даних;

- відстеження динаміки надходжень місцевих податків та зборів;

- відстеження динаміки кількості платників податків, що сплачують місцеві

податки та збори.

Для  відстежень  буде  застосовано  аналіз  даних  бюджетної  та  податкової

звітності.

 

 Сільський голова                                                               Кузнецов В.Л. 

 

 

Розробник: виконавчий комітет Іванівської сільської  ради.

 

Проект рішення

    

 

УКРАЇНА

МІСЦЕВЕ  САМОВРЯДУВАННЯ

                                                                                                         

ІВАНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА   РАДА  НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКОГО  РАЙОНУ   КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

26151 с. Іванівка   вул. Шкільна, 9  телефон 068 496 12 48, 095 474 12 46

e-mail: 23229001@mail.gov.ua

 

                                   

_________________ СЕСІЯ 

СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я   ____

 

від  ________ 2018 року                                                                                                                         

с. Іванівка

 

Про встановлення ставок

земельного податку на 2019 рік                                                                      


Згідно ст. 26 п. 35, ст. 33 п.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про плату за землю», згідно із ЗУ Про внесення змін до податкового кодексу України від 28.12.2014 р. № 71-VIII, керуючись 
ст. 269, 270, 271, 273, 274, 277, 289, 281 Податкового Кодексу України, з метою забезпечення нарахування земельного податку, своєчасного та повного надходження до бюджету плати за землю, сільська рада ВИРІШИЛА:

1. Згідно статі  274 Податкового Кодексу України ставка податку за земельні ділянки:

- нормативну грошову оцінку яких проведено ( за винятком сільськогосподарських земель.) встановити в розмірі 3 відсотків від грошової оцінки. При стягувані податку врахувати індексацію грошової оцінки.

 

- нормативну грошову оцінку яких проведено ( за винятком сільськогосподарських земель.)  і які  перебувають у постійному користуванні суб’єкта господарювання встановити в розмірі 3 відсотків від грошової оцінки. При стягувані податку врахувати індексацію грошової оцінки.

 

2. Згідно статі  277 Податкового Кодексу України ставка податку за земельні ділянки:

- розташовані за межами населених пунктів с.Іванівка та с.Вукитичеве ( крім сільськогосподарських угідь та лісових земель, ставки по яким установлені чинним законодавством) грошову оцінку яких не проведено, встановити в розмірі 5 відсотків  від нормативної  грошової оцінки одиниці площі ріллі.

      3.Затвердити ставки земельного податку для ведення особистого  селянського господарства в розмірі 0,8 % за 1га нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації,  встановлену станом на 2018 рік за межами населеного пункту:

37663,2٠0,8/100=301,31 грн .

       4. Затвердити ставки земельного податку за земельні  ділянки для ведення товарного сільськогосподарського  виробництва ( для одноосібників) в розмірі 0,8 % за 1га нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації,  встановлену станом на 2018 рік за межами населеного пункту:

37663,2٠0,8/100=301,31 грн .

         5. Затвердити ставки земельного податку для сільськогосподарських угідь  (рілля, пасовище, сіножаті, для багаторічних насаджень в межах населеного пункту) в розмірі 0,4% за 1 га  від  нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації,  встановлену станом на 2018 рік:

      с.Іванівка -157,92 грн.   с.Вукитичеве-155,32 грн.

          6.Затвердити ставки податку за  земельні ділянки, зайняті житловою забудовою  по населених пунктах    в розмірі 0,1% за 1 га від  нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації,  встановлену станом на 2018 рік:

с. Іванівка - 63,75 грн. ; с. Вукитичеве - 57,72 грн.

7.Затвердити ставку земельного податку за земельні ділянки комерційного використання на території села  Іванівка  із розрахунку   5%  нормативної грошової оцінки землі в межах населеного пункту .


          8. Платниками податку являються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.                                                                                      9. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності                      10. Порядок обчислення плати за землю та строк сплати плати за землю установлено відповідно ст. 286, 287 Податкового Кодексу України.
            

    Від сплати податку звільняються:

  інваліди першої і другої групи;

  фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

  пенсіонери (за віком);

 ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

 фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

  Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:                               для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;                                                                                                                  для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): - не більш як 0,25 гектара;               для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;            для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;               для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

  Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.   

                            

                                   Не сплачується податок за:

землі сільськогосподарських угідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння;                                              землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди; земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень; земельні ділянки кладовища;

земельні ділянки, на яких розміщені водонапірні башти та споруди;

земельна ділянка, на якій розміщена будівля млина;

земельні ділянки, на яких розміщені будівлі комунальної та державної власності (ФАП, ДНЗ, будинок культури,сільська рада,загальноосвітня школа та ін.);

 земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.

8. Спеціалісту – землевпоряднику сільської ради     довести дані земельного податку до відома землекористувачів.

9. Копію даного рішення направити до Новоархангельського відділення  Маловисківського МДПІ

10. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію  агропромислового комплексу та земельних відносин із питань охорони навколишнього природного середовища.

        

 

 

                   Сільський голова                                     Кузнецов  В.Л.

 

 

            АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

    Проекту рішення Іванівської  сільської ради « Про затвердження ставок земельного податку на 2019 рік »

 

     Аналіз регуляторного впливу проекту рішення (далі Аналіз) підготовлений відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з метою одержання зауважень і пропозицій по вищезазначеному проекту.

   Даним проектом   рішення пропонується розв’зати проблему визначення на законних підставах розміру земельного податку для сплати фізичними та юридичними особами за земельні ділянки,розташовані на території Іванівської сільської ради.

1. Визначення проблеми:

     Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2756 –VI повноваження щодо затвердження ставок земельного податку та ставок орендної плати за землю, визначення порядку їх сплати в межах визначених законом надано органам місцевого самоврядування.

    Проблема полягає в необхідності  затвердження ставок земельного податку, їх розміру та порядку сплати.

   На підставі всебічного аналізу ставок земельного податку   проблему передбачається вирішити  шляхом державного регулювання –   прийняття рішення «Про затвердження ставок  земельного  податку на 2019 рік».

   Дану проблему неможливо розв’язати за допомогою ринкових механізмів, тому що відповідно до діючого законодавства, ставки земельного податку та ставки орендної плати  затверджуються сільською радою.

2. Очікувані результати.

   Очікуваним результатом прийняття запропонованого регуляторного акту  є впорядкування земельних відносин та плати за землю.

3. Цілі державного регулювання.

   Впорядкування регуляторного акту дозволить забезпечити реалізацію державної політики в податковій сфері, спрямовану на поповнення доходної частини сільського бюджету.

4. Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей.

   Перша альтернативаза умови збереження існуючого механізму справляння земельного податку та орендної плати ,їх стягнення порушує чинне законодавство України.

 Друга альтернатива впорядкування виду та механізмів справляння земельного податку та орендної плати   сприятиме наповненню місцевого бюджету та ефективній роботі суб’єктів господарювання.

5. Механізм розв’язання проблеми

   Відповідно до Податкового кодексу України органам місцевого самоврядування надано право самостійно встановлювати та визначати порядок сплати земельного податку відповідно до переліку і в межах встановлених  граничних розмірів ставок.

    Вирішення проблеми, зазначеної в п. 1 цього Аналізу, повинно здійснюватися шляхом прийняття рішення сільської ради «Про затвердження ставок земельного податку на 2019 рік» з дотриманням вимог Закону  України « Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

    Розробка проекту рішення сільської ради здійснювалася за принципами:

  • ефективність;
  • адекватність;
  • прозорість;
  • доцільність;
  • передбачуваності;
  • збалансованості.

    Механізми і заходи, які забезпечують розв’язання визначеної проблеми:

  • отримання пропозицій від юридичних та фізичних осіб щодо виду та ставок оподаткування;
  • підготовка відповідного проекту рішення та розгляд його на сесії сільської ради;
  • інформування суб’єктів підприємницької діяльності про вимоги прийнятого регуляторного акту.

   Даний регуляторний акт мотивує суб’єктів господарювання, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування виконувати встановлені вимоги тому, що:

  • положення даного акту прості;
  • чітко врегульовані права та обов’язки суб’єктів, на яких поширюється вказаний акт;
  • вартість виконання вимог, встановлених актом нижча, ніж вартість ухилення від виконання таких вимог.

6. Обгрунтувати  можливість досягнення встановлених цілей.

     Прийняття зазначеного регуляторного акта повністю забезпечує досягнення цілей, передбачених пунктом 3 цього аналізу.

    Впровадження рішення сільської ради « Про затвердження ставок земельного податку  на 2019 рік» після його прийняття має здійснюватися:

  • сільською радою у частині прийняття рішення та його оприлюднення;
  • Державною податковою інспекцією у Новоархангельському районі, на яку покладено контроль за справлянням плати за землю до місцевого бюджету.

    Дія акту поширюється на широке коло суб’єктів підприємницької діяльності ( юридичних та фізичних осіб).  Запропоновані механізми справляння плати за землю відповідають вимогам діючих нормативно-правових актів.  Практичне запровадження даного рішення покладається на суб’єктів господарювання  ( юридичних та фізичних осіб), а також ДПІ в Новоархангельському районі.

    У органів влади та суб’єктів господарювання  є всі можливості та ресурси впровадження та виконання даного регуляторного акта, а саме:

— діючі законодавчі акти надають право органам місцевого самоврядування приймати зазначене рішення;

— суб’єкти господарювання мають право у встановленому законом порядку платити податки, які передбачені даним рішенням;

— представники податкових органів мають право контролювати сплату податків.

     На досягнення цілей у разі прийняття цього рішення можуть вплинути такі негативні зовнішні факти, як:

  • неналежне виконання вимог щодо справляння та сплати земельного податку суб’єктам господарювання;
  • зміна діючого законодавства.

  Позитивним фактом є збільшення надходжень коштів до місцевого бюджету, які можуть використовуватися на задоволення суспільних благ.

7. Визначення очікуваних результатів.

     Застосування вказаного проекту регуляторного акту надасть можливість:

 

Аналіз вигод  та витрат

 

Вигоди

Витрати

Сфера інтересів держави

1.  Збільшення обсягів надходжень до місцевого бюджету

    Додаткові витрати сільського бюджету відсутні

2.  Зменшення бюджетних видатків на соціальні потреби

3.  Розвиток інфраструктури села

Сфера інтересів су’єктів господарювання 

1.  Розвиток інфраструктури села

Обов’язкові платежі податкового характеру

Сфера інтересів громадян

Вирішення частини соціальних проблем за рахунок зростання дохідної частини сільського бюджету

 

 

8. Строк дії регуляторного акту.

 

    Рішення сільської ради   « Про затвердження ставок  земельного податку на 2019 рік » є регуляторним актом, який поширюється на широке коло осіб — суб’єктів господарювання   — платників податку за землю і орендної плати за землю, є загальнообов’язковим до застосування на території сільської ради.  Строк дії його не обмежено коротким періодом ( до внесення змін в законодавчі, нормативні акти та рішення сільської ради).

 

9. Показники результативності регуляторного акту.

     Прогнозними показниками результативності дії цього регуляторного акту:

  • збільшення надходжень до бюджету;
  • підвищення податкової культури, збільшення суспільних благ.

 

10. Заходи з відстеження результативності регуляторного акту.

   Повторне відстеження результативності дії регуляторного акту здійснюється через рік з дня набрання чинності акту.

   Періодичне відстеження результативності проводиться раз на кожні три роки з дня закінчення заходів з повторного відстеження.

  Відстеження надходжень плати за землю до місцевого бюджету буде здійснюватися шляхом аналізу інформації ДПІ в Новоархангельському районі.

   

Розробник: виконавчий комітет Іванівської сільської  ради.